Utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym to regularne wykonywanie czynności niezbędnych do utrzymania maszyn i innych komponentów linii produkcyjnej w dobrym stanie operacyjnym. Wewnętrzne zarządzanie utrzymaniem ruchu firmy może jednak stanowić spore wyzwanie. Dlatego, aby poprawić wydajność zakładu, coraz częściej sięga się po inny sposób utrzymania ruchu – outsourcing. Jakie są jego zalety i jakie usługi powinien on obejmować?
Dlaczego kompleksowe utrzymanie ruchu jest takie ważne?
Konkurencyjne środowisko produkcyjne wymaga nieustannego poszukiwania rozwiązań umożliwiających ciągłe zwiększanie wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków operacyjnych i zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pracy.
Kompleksowe utrzymanie ruchu ma na celu optymalizację wszystkich procesów związanych z produkcją. Najważniejsze z nich to:
- minimalizacja ryzyka awarii, a dzięki temu również ograniczenie związanych z nią strat produkcyjnych;
- skrócenie czasu trwania przestojów w produkcji;
- utrzymanie aktywów produkcyjnych w dobrej kondycji i wydłużenie ich żywotności;
- poprawa wydajności linii produkcyjnej oraz jakości produkcji;
- redukcja kosztów konserwacji i napraw;
- utrzymanie konkurencyjności produkcji;
- zapewnienie bezpieczeństwa pracy;
- ograniczenie zużycia mediów (np. poprzez modernizację maszyn).
Utrzymanie ruchu maszyn obejmuje więc przynajmniej kilka obszarów działania zakładu. Nie tylko wiąże się z regularnymi przeglądami, konserwacją, remontami czy usuwaniem awarii maszyn, lecz także obejmuje kwestie analityczne i logistyczne.
Utrzymanie ruchu – outsourcing czy własnymi środkami?
W utrzymaniu ruchu w zakładzie produkcyjnym równie ważne jest także zarządzanie częściami zamiennymi, zaprojektowanie linii produkcyjnych, a także opracowanie oraz wdrożenie odpowiedniej strategii produkcji i eksploatacji maszyn. Tylko wtedy przełoży się na większe przychody firmy. Czy możliwe jest samodzielne wykonanie wszystkich tych zadań?
Nie zawsze. Autonomiczne utrzymanie ruchu – choć może ograniczyć wydatki ponoszone na konserwację – ma wiele wad. Przeniesienie części zadań konserwacyjnych na pracowników przede wszystkim ogranicza wydajność produkcji i obarcza personel dodatkowymi zadaniami.
Po drugie, skompletowanie zespołu specjalistów – w tym techników oraz analityków – jest sporym wyzwaniem i może wiązać się z wysokimi kosztami.
Skorzystanie z zewnętrznych usług utrzymania ruchu pozwoli Ci zmniejszyć wydatki i ograniczy ryzyko wystąpienia potencjalnych błędów związanych z planowaniem, a także zarządzaniem wieloma procesami.
Oprócz tego outsourcing utrzymania ruchu zapewnia:
- dostęp do niezawodnego, interdyscyplinarnego zespołu ekspertów;
- brak odpowiedzialności za szkolenie i zarządzanie pracownikami (dzięki czemu możesz skupić się na innych obszarach funkcjonowania firmy);
- dostęp do zaawansowanych technologii i możliwość niskokosztowego wdrożenia ich w firmie;
- możliwość optymalizacji procesów produkcyjnych bez konieczności posiadania doświadczenia.
Zarządzanie utrzymaniem ruchu firmy przez zewnętrznego partnera pomaga utrzymać produkcję zgodnie z harmonogramem oraz uniknąć nieplanowanych przestojów. Dzięki optymalizacji części zamiennych pozwala również ograniczyć wydatki na niepotrzebne części zamienne.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że outsourcing utrzymania ruchu pomaga również zmodernizować procesy produkcyjne. Wielu przedsiębiorców często nie wie, jak usprawnić pracę w firmie. Niekiedy też podejmują się oni tego zadania, ale przez brak odpowiednich zasobów, porzucają je.
Dostęp do know-how i nowoczesnych technologii ułatwia długoterminowe planowanie oraz płynne wdrażanie usprawnień, a przez to umacnia sukces firmy na rynku. Znacząco zwiększa też jej stabilność.
Jakie powinny być usługi utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym?
Zastanawiasz się, czy utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym przez zewnętrznego partnera jest dla Ciebie? Odpowiedź brzmi „tak”, jeśli zdarzało się, że konserwacja była niejednokrotnie odkładana na ostatnią chwilę, zarządzanie częściami zamiennymi realizowano tylko doraźnie lub chcesz wdrożyć optymalną strategię konserwacji, ale nie dysponujesz odpowiednimi zasobami.
Zadbaj o to, aby wybór partnera outsourcingowego był najkorzystniejszy z punktu widzenia Twojego przedsiębiorstwa. Postaw na kompleksowe utrzymanie ruchu, czyli takie, które obejmie wszystkie aspekty zarządzania produkcją.
Rozważ również poniższe kwestie:
- możliwość zaprojektowania linii produkcyjnej, która pomoże Ci zoptymalizować procesy produkcji;
- odpowiednie zaplecze technologiczne, np. park maszynowy – da Ci to możliwość wykonania podzespołów na zamówienie oraz pozyskanie części zamiennych w krótkim czasie;
- indywidualne opracowywanie strategii utrzymania ruchu maszyn, dostosowanego do zasobów technicznych, sytuacji finansowej firmy oraz celów produkcji.
Przyniesie Ci to zarówno krótko-, jak i długoterminowe korzyści, pozwoli realizować wizję rozwoju firmy. To tylko jeden z głównych powodów, dla których wiele przedsiębiorstw decyduje się wprowadzić w życie takie rozwiązania. Nie wymagają one wielkich nakładów pieniędzy, czasu i pracy, a efekty ich wdrożenia są widoczne niemal natychmiast.
Poszukujesz wsparcia dla swojego zakładu produkcyjnego i zależy Ci na uzyskaniu zaufanego partnera? Sprawdź, jakie usługi utrzymania ruchu oferujemy. Zacznij ulepszać swoją firmę już teraz!